sobota, 14 stycznia 2012

Wyniki mtDNA.

DNA mitochondrialne  (mtDNA) pochodi od naszych matek. Jedynie kobiety mogą je przekazać swoim dzieciom, mężczyźni nie. Czyli matka przekazuje swoje mtDNA wszystkim swoim córkom i synom, lecz tylko jej córki przekazują je następnym pokoleniom. Dzieci synów otrzymują natomiast mtDNA od swoich matek. Wynika z tego, że DNA mitochondrialne mojego Taty różni się od mojego: moje pochodzi od przodkiń mojej Mamy z Horyńca, natomiast jego od jego prapraprababek z Bieńkowic lub Bojanowa.
Wyniki badań genealogicznych DNA mitochondrialnego mojego Taty wykazały, że przodkinie jego mamy należą do haplogrupy U5a1. Haplogrupa ta jest rozpowszechniona w całej Europie, ale występuje najczęściej u Finów, Estończyków oraz ludów Sami. Lecz nie znaczy to, że mój Tata miał fińskie korzenie! Grupa ta pochodzi z polodowcowej ekspansji ludów na tereny Europy jeszcze przed rozwojem rolnictwa. Pochodzi z Bliskiego Wschodu i jest najstarszą grupą mitochondrialną w Europie. Prawdopodobnie powstała około 30000 lat temu, lecz może być jeszcze starsza – niektóre oszacowania wykazują wiek od 50000 do 60000 lat! Jedenascie procent Europejczyków należy do tej haplogrupy. mtDNA należące do tej grupy znaleziono w szczątkach z epoki mezolitu w Anglii, Niemczech, Polsce, Rosji, Portugalii oraz na Litwie.
Nota bene, proszę zwrócić uwagę, że te dane są o wiele nowsze od tych podanych w “Poszukiwaniu przodków”. Wiele wyników Bryana Sykesa okazało się nie całkiem prawdziwymi i jego fantazja nadawania imion oraz życiorysów matkom klanów europejskich nie sprawdziła się.
Może teraz czas na moje badania mtDNA? Prawdopodobnie okaże się, że przodkinie mojej Mamy także należały do tej grupy.

2 komentarze:

  1. Jako że przytoczone tu dane sę o wiele nowsze od tych podanych w "Poszukiwaniu przodków" - cały ten wywód kopiuję, drukuję i wklejam do posiadanego egzemplarza w/w książki autorstwa Małgosi .... a co ma być nieaktualna :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super wpis! Też się właśnie przymierzam o zrobienia badań mtDNA. Jestem strasznie ciekawa, kim są moi przodkowie. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń