piątek, 17 lutego 2012

Indeksowanie – jeszcze jeden ciąg dalszy.

Dużymi osiągnięciami na polu indeksacji cieszy się także Polskie Towarzystwo Genealogiczne. Olbrzymia baza danych Geneteka obejmuje swoim zasięgiem obecne tereny Polski a także Ukrainy i Białorusi. Nie zaczy to, oczywiście, że zindeksowane są wszystkie parafie. W Genetece znajdują się parafie, które są obszarami zainteresowania wolontariuszy. Dla Geneteki pracuje ich wielu – nawet nie chciało mi się ich liczyć na stronie PTG! Istnieje także project indeksacji metryk oraz akt stanu cywilnego. Obecnie w Genetece znajduje sie 6.775.876 pozycji.PTG zindeksowało także Polską Deklarację o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych. Istnieje także akcja indeksacji nagrobków z czasu I-szej wojny światowej. Inne indeksy to indeks żołnierzy Wojska Polskiego w latach 1918-1920, straty żołnierzy w latach 1918-1920.
Także członkowie Towarzystwa Genealogicznego  Ziemi Częstochowskiej zabrali się za indeksację parafii na ich terenie. Lista zindeksowanych parafii znajduje się tutaj.
Bazy te nie są pełne, jeszcze jest duże pole do popisu dla osób, które chciałyby dołączyć do prac indeksacyjnych. Nawet jeżeli znajdziemy coś o naszych przodkach, warto zabrać się do indeksacji innych parafii, bo na pewno pomożemy w poszukiwaniach innym.

Paręnaście zindeksowanych pafarii oraz wiele innych dokumentów genealogicznych znajduje się na stronie PolandGenWeb. Tutaj znajdują się parafie zindeksowane przez wolontariuszy amerykańskich, którzy poszukując swoich przdoków na terenach Polski postanowili także pomóc innym. Na tej stronie prace indeksacyjne znadują się pod zakładką Records Transcription Project.

5 komentarzy:

 1. Małgo........................s, musisz tu poświęcić więcej uwagi. Tych ludzi dobrej woli!!!!
  należy hołubić. Oni bezinteresownie poświęcaja swój wolny czas dla innych. Oby inni "genealodzy rodzinni" poświęcili chociaż godzinkę dla swoich "braci"

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam sie w 102 procentach! I dlatego tutaj o tym pisze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam,
  Jestem tą pozytywnie zakręconą która najpierw wspierała Genealogów.pl pieniążkami, ale teraz postanowiła zagłębić się sama w proces indeksacji. Naprawdę nie jest to trudne, choć wymaga czasu :) Wszystkim polecam dodać taką malutką cegiełkę w postaci indeksacji.
  Pozdrawiam,
  Anetta.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pani Małgorzato,

  Bardzo spodobała mi się fotografia, ilustrująca ten wpis w blogu. Chętnie wykorzystałbym ją w projekcie strony, nad którym teraz pracuję. Jeśli to możliwie, i posiada Pani takie informacje, chciałby wiedzieć, kto dysponuje materialnymi prawami autorskimi do tej fotografii ksiąg parafialnych. Jeśli pochodzi z serwisu stockfoto, prosiłbym, w miarę możliwości o link.

  Pozdrawiam

  Maciej Umiastowski
  Wydział Prawa i Administracji
  Uniwersytet Szczeciński
  (umiastowski@mec.univ.szczecin.pl)

  OdpowiedzUsuń