sobota, 11 lutego 2012

Indeksowanie - ciag dalszy.

Po dużym oddzwięku blogu o BASI, ciąg dalszy o indeksowaniu.

O pracach wolontariuszy Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo" pisałam już tutaj przedtem. Oprócz bazy danych BASIA WTG prowadzi Projekt Poznań, spis małżeństw z XIX wieku, który jest autorstwa Lukasza Bieleckiego.  Inne projekty indeksacyjne to Spis Księży Wielkopolskich, Spis i indeksacja nekrologów z prasy wielkopolskiej, indeksacja Cmentarza na Samotnej w Poznaniu, indeksacja Strat armii pruskiej.PomorskieTowarzystwo Genealogiczne prowadzi indeksajcę od roku 2007. W zakres ich prac wchodzą parafie z województwa pomorskiego, a także cmentarze oraz pomniki. W PomGenBazie znajduje się już ponad dwa miliony zapisów, w tym 1118261 chrztów, 309380 ślubów oraz 677 308 zgonów. Wolontariusze PTG indeksują także pomniki oraz cmentarze. Na stronie internetowej PTG zjadująsię indeksy parafii oraz indeksy cmentarzy oraz pomników. Indywidualne indeksy są także wydawane w formie książkowej lub na płytkach CD lub DVD. W indeksację w PTG zaangażowaych jest ponad 130 osób (policzyłam na palcach na stronie internetowej).
Mormoni - jak zwykle w sprawach genealogicznych – wiodą prym w zakresie indesowania. W ramach programu FamilySearch Indexing przygotowywują indeksacje parafii oraz innych dokumentów o walorach genealogicznych z calego świata. Do FSI może dołączyć się każdy, kto posiada komputer, wolny czas oraz chęci oraz podstawowe umiejętności odczytywania starych dokumentów. Informacje oraz wskazówki o indeksowaniu znajują się na ich stronie także i w języku polskim. FamilySearch Indexing prowadzi projekty indywidualne, które można odnaleźć w kategorii FamilySearch Project (z parafii polskich jest jedynie Diecezja Radom, 1654-1946); a także projekty partnerskie, często organizowane z miejscowymi towarzystwami genealogicznymi.
Z projektów partnerskich FSI korzystają już członkowie Grupy genealogicznej “Lubelskie korzenie”. Indeksują oni księgi metrykalne z województwa lubelskiego. Na ich stronie znjaduje się wyszukiwarka do już zindeksowanych ksiąg. Baza powiększana jest nieomal codziennie. Indeksacja tej grupy wspomagana jest przez prace Archiwum Państwowego w Lublinie, które publikuje zdigitalizowane w 2011 r. księgi metrykalne. Także Lubelskie Towarzystwo Genealogiczne prowadzi indeksację ksiąg metrykalnych z województwa lubelskiego w ramach FSI. Wiele informacji po polsku na temat FSI znajduje się tutaj.
Najnowsza grupa indeksująca w ramach FSI to Projekt Galicja w ramach Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego. Projekt Galicja powstał z pomysłu Magdaleny Smolskiej, która przedtem indeksowała dla grupy "Lubelskie Korzenie". Projekt ma w planie objęcie swoim zasięgiem parafie znajdujące się w granicach porozbiorowej Galicji. Pierwsza część projektu obejmować będzie parafie dawnego woj. lwowskiego z poł. XIX w. Realizacja kolejnych etapów będzie zależała od pracy osób indeksujących i arbitrujących.
Poza tym od lat istnieją grupy indeksujące żydowskie dane genealogiczne w ramach Jewish Records Indexing. Istnieją bazy danych dla prawie wszystkich krajów europejskich. Założona w 1995 witryna Jewish Records Indexing – Poland posiada największa na świecie i w internecie bazę danych genealogicznych z terenów XIX i XX wiecznej Polski. Posiada 4 miliony zapisów z ponad 500 polskich wiosek i miast. Co miesiąc dodawane są nowe dane. Wiele z nich jest przydatnych także i w poszukiwaniach przodków nieżydowskich.

Wiele osób prywatnych także prowadzi indeksacje. Praca ta jest warta pochwały, lecz szkoda by było gdyby nie mogłą zostać wykorzystana przez innych. Być może osoby, które indeksują prywatnie zastanowią się nad przyłączeniem do projektów miejscowych towarzystw genealogicznych lub FamilySearch Indexing.
Jeżeli pominęłam jakiekolwiek grupy, towarzystwa lub osoby prywatne to bardzo proszę o kontatkt i informacje.

1 komentarz:

  1. CONGRATS on the progress...if i knew polish...i would volunteer to help index.

    OdpowiedzUsuń