wtorek, 1 marca 2011

Od przybytku głowa boli. Bardzo.

Utknęłam z tymi Kazimierzami w Grzebienisku.

Wychodzi mi, że było tam dwóch Kazimierzy Rogalów, którzy mieli dwie równoległe rodziny. Jeden to Kazimierz Rogal i Agnieszka, którzy mają dzieci w latach 1786-1791, drugi to Kazimierz Rogal i Ewa, którzy mają dzieci w latach 1789-1803.

Kazimierz nr 1, już wdowiec, ożenił się z Agnieszką 10.1.1784 roku. Świadkami ślubu byli Antoni Dolecki i Tomasz Koza. Kazimierz nr 2, także wdowiec, ożenił się 2.11.1788 roku z Ewą; świadkami byli Stanisław Wąż i Jan Idosito (?). Te daty zgadzają się z datami urodzin dzieci. Ten drugi być może miał poprzednią żonę, Małgorzatę, z którą miał syna Wawrzyńca. Ale swiadkiem na tym ślubie był także Tomasz Koza oraz Izydor Polslednik (?).Tylko dlaczego było we wiosce dwóch Kazimierzy Rogali? Nawet ksiądz się myli – w zapisie chrztu Wojciecha z 1789 roku jako imię matki wpisał najpierw Agnetis, potem skreślił i napisał Aevae. Stąd też taki galimatias. I tak na pewno nie wiem kto był kto, bo następne dziecko Kaziemierza i Ewy urodziło się zaledwie osiem miesięcy później. Ale nie będę się z księdzem na odległość kłócić.


Czyżby jedna wielka, szczęśliwa rodzina, która dzieliła się wszystkim? Imionami, nazwiskami, przydomkami oraz świadkami na ślubach? I od których Rogali pochodzi Maciej?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz