wtorek, 1 lutego 2011

Łańcuchy poszukiwań.

Zawsze podczas moich poszukiwań mam przed oczami łańcuch – łańcuch dzieci i rodziców, który ciągnie się z zaprzeszłości aż do nas i naszych dzieci. Wzdłuż takiego łańcucha, ogniwo po ogniwie, posuwamy się – niemal po omacku – w przeszłość, odkrywając coraz to “nowszych” przodków.
A tak to wygląda w praktyce.
Przykład łańcuszka genealogicznego dla dziadka:

1. Weź dane jakie masz o śmierci Dziadka. Być może masz dokładną lub przybliżoną datę oraz miejsce zgonu lub pogrzebu.

2. Napisz do odpowiedniego USC lub parafii z prośbą o odpis zupełny lub – lepiej – kserokopię aktu zgonu.

3. Po otrzymaniu oficjalnego dokumentu nie dziw się, jeżeli okaże się, że daty się nie zgadzają. Być może Twoje dane są błedne, być może Babcia się pomyliła. To trzeba będzie sprawdzić.

4. W odpisie aktu zgonu znajdziesz datę i miejsce urodzenia Dziadka. Pamiętaj, że akt zgonu jest źródłem pochodnym daty urodzenia, czyli, że podana tam data urodzenia może być błędna nawet o parę lat.

5. W akcie urodzenia Dziadka zapisane są imiona Jego rodziców oraz nazwisko panieńskie Jego matki.

6. Następnie idąc wstecz można odszukać przodków Dziadka.

7. Najpierw w księdze parafialnej odszukaj wszystkie dzieci Rodziców Dziadka – szukając wstecz oraz do przodu. Prawdopodobnie dowiesz się, że Dziadek miał rodzeństwo, o którym może i on nie wiedział: dzieci, które zmarły przed jego urodzeniem, lub rodzeństwo przyrodnie.

8. Szukaj ślubu Pradziadków na rok-dwa przed urodzeniem ich pierwszego dziecka, ale nie zrażaj się jeżeli musisz iść dalej w przeszłość [Marcin Koper i jego dwie żony oraz jego data urodzenia]

9. W zapisie aktu ślubu Pradziadków podany jest ich wiek. Jeżeli pochodzili z innej parafii, zapisano skąd. Są to wskazówki kiedy i gdzie szukać aktów urodzenia Pradziadków. I znowu należy pamiętać, że wiek zapisany przy ślubie może być zaokrąglany w dół lub w górę i warto szukać co najmniej na przestrzeni 5 lat.

10. Z aktami zgonów sprawa jest nie tyle trudniejsza, co żmudniejsza – trzeba przeszukać wszystkie księgi zgonów aż do skutku. [W październiku 2003 roku już, już traciłam wiarę, że znajdę zapis śmierci prapradziadka w Bojanowie dokąd pojechałam zza oceanu, lecz ksiądz poradził wytrwałość i... okazało się, że prapradziadek Brachaczek zmarł w wieku 75 lat!]. Początek poszukiwań może oznaczyć data urodzenia ostatniego dziecka, lecz warto sprawdzić o rok wcześniej. I to wtedy, gdy zna się parafię, gdzie przodek zmarł. Czasami może po przodka zaginąć ślad, choć dzieci nadal mieszkają tam gdzie się urodziły.

1 komentarz:

  1. Dopisałabym tu jeszcze korzystanie z arkuszu rodzinnego, który jest do pobrania na Genpolu. Z doświadczenia wiem, że arkusz ułatwia poszukiwanie koligacji, dat, miejscowości etc

    OdpowiedzUsuń